NBS – Múzeum mincí a medailí Kremica

19.5.2018

19.00 - 23.00 hod.

Stručná charakteristika a program:

Kremnické múzeá a expozície sa v tomto roku opäť spojili, aby svoje brány otvorili pre návštevníkov v netradičnom večernom čase počas už tradičnej Noci múzeí a galérií. V sobotu 19. mája 2018 budú môcť návštevníci od 19.00 hodiny využiť túto vzácnu príležitosť a navštíviť expozície NBS – Múzea mincí a medailí Kremnica, expozíciu Mincovne Kremnica, Stálu expozíciu dejín lyžovania SOV – Slovenského olympijského a športového múzea či Múzeum gýča v Bellovom dome. V rámci tohto podujatia si pripomenieme hneď niekoľko významných výročí: 25 rokov Národnej banky Slovenska oslávime v Múzeu mincí a medailí, 690 rokov od založenia slávi kremnická mincovňa, a v neposlednom rade spoločne oslávime 690. výročie udelenia mestských privilégií Kremnici.

 

NBS – Múzeum mincí a medailí Kremnica sprístupní všetky svoje expozície. V numizmaticko-historickej expozícii Líce a rub peňazí bude prezentovaná špeciálna výstava pri príležitosti 25. výročia Národnej banky Slovenska. V rámci prehliadky expozície sa návštevníci môžu zahrať na bankárov a zapojiť sa do hry, na konci ktorej môžu získať zaslúženú odmenu. Výstava Pôvab kameninových záhrad poskytne priestor pre rozvíjanie kreativity – v rámci výtvarného ateliéru návštevníci budú môcť vytvoriť súťažné návrhy na pamätné mince na tému troch významných výročí, ktoré si v rámci Noci múzeí a galérií pripomíname. Na Mestskom hrade bude pre návštevníkov prístupná vyhliadková veža Kostola sv. Kataríny, odkiaľ si budú môcť vychutnať panoramatický výhľad na nočné mesto. V galérii múzea bude otvorená unikátna výstava originálnych diel dvoch významných autorov svetového umenia – Giorgio de Chirico a Marc Chagall. Výstava predstaví predovšetkým ich grafické práce a ilustrácie, ktoré spája téma príbehov – či už sú to dávne biblické príbehy, staroveké mýty alebo iné motívy.

 

V Mincovni Kremnica si návštevníci budú môcť prezrieť expozíciu so starou raziarňou a historickým vybavením zo začiatku 20. storočia. SOV – Slovenské olympijské a športové múzeum v Stálej expozícii dejín lyžovania sprístupní novú výstavu, venovanú tohtoročným XXIII. zimným olympijským hrám v  PyeongChangu. Otvorené bude tiež Múzeum gýča, ktoré ponúkne prehliadku gýčov rôzneho druhu, prehliadku unikátnej „Uličky slávnych nosov“ a pre deti špeciálne fotenie s Mickeym Mouseom a s múdrym škriatkom.

SOV

Slovenské olympijské a športové múzeum
Bellov dom, Štefánikovo nám. 14

Mincovňa š. p. Kremnica - expozícia

Štefánikovo nám. 25/24

Expozícia Líce a rub peňazí

Štefánikovo nám. 10/19

Galéria

Štefánikovo nám. 33/40

Meštiansky dom

Pôvab kameninových záhrad
Štefánikovo nám. 32/38

Múzeum gýča

Štefánikovo nám. 14, Kremnica

Mestský hrad

Zámocké nám. 568/1

Vstupné:
Počas Noci múzeí a galérií bude vstup do expozícií voľný,
s výnimkou výstavy v galérii NBS – Múzea mincí a medailí.

Vstupné na výstavu „Giorgio de Chirico – Marc Chagall: Príbehy“
• 5 € dospelí / 3 € deti, študenti, seniori, ZŤP
• rodinné vstupné: 10 € + 1 €/dieťa
• deti do 6 rokov: vstup voľný

KONTAKTNÁ OSOBA VO VECIACH NOCI MAG 2018

Mgr. Erika Haas Kianičková

 
+421 456 780 314
erika.haas.kianickova@nbs.sk


Štefánikovo nám. 11/21
967 01 Kremnica

+421 456 780 301

špecializované múzeum s celoštátnou pôsobnosťou zamerané na múzejnú dokumentáciu peňažníctva a mincovníctva v SR