Slovenská národná galéria – Kaštieľ Strážky

18.5.2019

10.00 - 24.00 hod.

Stručná charakteristika a program:

10.00 – 17.00 hod. Lektorované prehliadky pre verejnosť v polhodinových intervaloch

           Vychutnajte si jedinečné expozície renesančného kaštieľa v Strážkach! Počas prehliadky spoznáte historický portrét 17. – 19. storočia a oboznámite sa s osudmi šľachtických rodov, ktoré po stáročia formovali dejiny strážskeho „genius loci“. Nahliadnete do života a diela jedného z najvýznamnejších postáv stredoeurópskeho maliarstva, Ladislava Mednyánszkeho (1852 – 1919), ktorého maľby sú súčasťou stálej expozície kaštieľa. Prirodzenou a lektormi neopomínanou témou prehliadok sa stane život poslednej strážskej barónky, Margity Czóbelovej (1891 – 1972). Záujem  nepochybne vzbudí pohľad na historický nábytok a pozoruhodnú humanistickú knižnicu, ktorej korene siahajú hlboko do 16. storočia.

V rámci jubilejného 100. výročia úmrtia Ladislava Mednyánszkeho (1852 – 1919) sa spoločnosti naskytne možnosť nahliadnuť do digitálne spracovaných skicárov, v ktorých objavíte jeho unikátne kresby a zápisky.

 

13.30 – 14.30 hod.  „Zvuky cez ruky“

(tvorivá dielňa vhodná od 5 do 12 rokov)

Nie je nutné aby deti vedeli hrať na nejaký hudobný nástroj. Súčasťou „ozvučenia“ prírody sú totiž rôzne ruchy či zvuky, ktoré sú čarovné vo všetkých ich podobách. Stačí sa jednoducho započúvať. Je ale možné ozvučiť nemé umelecké dielo? Lektori vás presvedčia, že áno! Prenesieme tóny prírody do galérie medzi obrazy a staneme sa členmi jej orchestra.

 

14.30 – 16.00 hod. „Pieseň lesa“

( tvorivá dielňa pre rodiny)

Najlepším modelom pre fotenie je samotná príroda. Počuli ste ale, že sa nechá „zvečniť“ aj bez fotoaparátu? Nie? Neváhajte a príďte sa presvedčiť na vlastné oči ako technikou fotogramu vytvoríme s pomocou neobyčajne obyčajných konárikov, kamienkov či listov krásne lesné inscenácie či priam rozprávkové postavičky.  

Tvorivú dielňu vedie Mgr. Matúš Matava.

 

18.00 „Zvedavé oči“

(prehliadka vhodná od 7 do 99 rokov)

My alebo oni? Všetci poznáme pocit, keď vchádzame do miestnosti plnej obrazov tajomných postáv. S údivom sa pozeráme na mĺkve a zvedavé tváre. S tichým záujmom sa pýtame: „Čo sú zač?“. Napadlo nám ale niekedy, že sa obrazy pozerajú skôr na nás? Zvedavé pohľady nie vždy známych tvári naznačujú zamlčané „šibalstvo“, ktoré pod rúškom noci ožíva a prihovára sa k nám. Pozorujú nás? Hovoria si niečo medzi sebou? Čo si o nás myslia? Neváhajte a príďte, spolu s lektormi odkryjeme nevyslovené tajomstvá zvedavých očí.        

 

19.00, 20.30 hod.  „Aj taký bol“

„Existujú umelci, ktorí vyjadria aj svoje posledné slovo, vydajú aj tú poslednú kvapku vlastného talentu. Vo svojich nádherných dielach doslova prekonajú sami seba  a skromné vlohy; keď sa však vypíšu, vymaľujú, upadnú; ich tragédiou je to, že prežijú sami seba. Potom sú aj takí, ktorí v sebe nosia obrovský poklad, ich pôsobenie má tajomnú sugestívnu silu, a títo nepoznajú úpadok, pretože posledné slovo svojho ega nikdy nevyslovia. A práve takým bol v našom každodennom šedom svete barón Ladislav Mednyánszky.“  Večerné lektorované prehliadky nás netradične prenesú do spomienok na milovaného brata Margity „Miri“ Czóbel, rod. Mednyánszky.

 

22.00 hod. Kult Svätej Anny v neskorom stredoveku

Kto bola patrónka katolíckeho kostola v Strážkach? Aké legendy sa viažu k jej životu? Príklad dámskeho vzdelávania, patrónka baníkov alebo vzor ženy – matky? Ako vznikla fiktívna genealógia Ježiša a ako ju stvárňovali umelci neskorej gotiky? Prečo výjavy tzv. Kristovho príbuzenstva boli tridentským koncilom odsúdené? Na tieto a aj na ďalšie otázky sa pokúsi odpovedať Dušan Buran, kurátor zbierky gotického umenia SNG. Prednáška zasadí stredoveký kult sv. Anny do širokého kontextu – s príkladmi umeleckých diel od 12. storočia až po Majstra Pavla z Levoče a Leonarda da Vinci.

Voľný/ bezplatný vstup

KONTAKTNÁ OSOBA VO VECIACH NOCI MAG 2019

Daniela Kostková

Jarmila Grigľáková

  +421 522 454 000 lektori.strazky@sng.sk

Mednyánszkeho 25
059 01 Spišská Belá – Strážky

+421 522 454 000

strazky@sng.sk
www.sng.sk/strazky