Tribečské múzeum v Topoľčanoch

19.5.2018

16:00 – 22:00 hod.

Stručná charakteristika a program:

Tribečské múzeum v Topoľčanoch pripravilo pre obyvateľov mesta Topoľčany i ďalších návštevníkov program „ Rozprávky si nedáme“,  ktorý bude prebiehať v sobotu 19. mája 2018. Kto by si rád nezaspomínal na hrdinov hraných rozprávok ako je Popoluška, Soľ nad zlato, Zlatovláska alebo animovaných ako Krtko, Lolek a Bolek, Macka Uška a jeho zvieracích priateľov, dvoch výmyselníkov a „opravárov“ Pata a Mata zo seriálu A je to!, Maťka a Kubka zo seriálu Pásli ovce valasi  alebo  samotného „Deduška Večerníčka“, ktorý u nás každý večer so svojim verným psíkom pred chalúpkou rozsvecuje hviezdy. Celým programom,  ktorý zahŕňa prehliadky prebiehajúcich výstav, expozície, účasť na tvorivej dielni, vedomostný kvíz budú sprevádzať známe postavičky z rozprávok. A ktoré to budú? To je prekvapenie a je len na návštevníkoch, aby správne odhalili totožnosť týchto „postavičiek“.

Sprievodné podujatia:

Prezentačné podujatie s tvorivou dielňou Na farmičke u lesa priblíži rôznorodosť hospodárskych zvierat, ktoré môžeme chovať na farmách, ale aj v domácich  podmienkach, ich význam pre človeka a produkty, ktoré nám poskytujú . Tvorivá časť zahŕňa kreslenie, modelovanie z hliny, prácu s papierom. Súčasťou podujatia je výstava výtvarných prác zo súťaže Veselá farmička.

Výstava Spomienky na Zambiu prezentuje  predmety  každodennej potreby, hudobné  nástroje, plastiky, odevy a zbrane  zdobené  podľa vkusu a vnímania Zambijčanov zo súkromnej zbierky MVDr. Milana Jeřábka. Sú vyrobené z prírodných materiálov – z dreva, sušených tekvíc, kože, lyka rôznych rastlín a kovov. Do tohto zaujímavého kúta sveta nás prenesú aj autentické fotografie, ktoré zachytávajú bežný život Afričanov, čaro krajiny a mapujú odbornú činnosť pána Jeřábka. Spoznajte prírodu, život a krásy tejto časti sveta.

Zo sveta historických zbraní  je výstava, ktorá  prezentuje rozličné zbrane a militárie z vlastného zbierkového fondu múzea a zo súkromných zbierok. Zaujímavú kolekciu historických drevených maľovaných terčov zapožičalo Slovenské banské múzeum v Banskej Štiavnici. Návštevník získa základný prehľad o vývoji zbraní od praveku až po druhú svetovú vojnu. V rámci výstavy je nainštalovaných vyše 100 originálnych zbierkových predmetov (mečov, šablí, kordov, pušiek i pištolí), ktoré dopĺňa aj niekoľko replík. Výstava je obohatená aj o preparáty lovnej zveri.

Expozícia Príroda stredného Ponitria prostredníctvom zbierkových predmetov z geológie, paleontológie, zoológie a botaniky, farebných fotografií, kresieb, textov a máp poskytuje pomerne ucelený prehľad o neživej prírode a o zástupcoch flóry a fauny typických pre región stredného Ponitria.

Špecifiká

Svoje vedomosti si návštevníci môžu preveriť v zábavno-vedomostnom teste s otázkami  súvisiacimi s prebiehajúcimi podujatiami a rozprávkami a zručnosti vyskúšať na tvorivej dielni. Pre malých aj veľkých je pripravená strelnica, na ktorej si môžu vyskúšať repliky zbraní. Všetky zvedavé otázky návštevníkov zodpovedia „postavičky“ z rozprávok, ktoré budú sprevádzať celým podujatím a určite sa s vami aj veľmi radi odfotia.

dospelí – 1,50 €, školská mládež, dôchodcovia – 1,00 €.

KONTAKTNÁ OSOBA VO VECIACH NOCI MAG 2018

Mgr. Ľubomír Opáth

038/5323 253
mpedagog@tribecskemuzeum.sk


Krušovská 291/1
95501 Topoľčany

038/5323 021

office@tribecskemuzeum.sk
www.tribecskemuzeum.sk

regionálne múzeum dokumentujúce vývoj prírody a spoločnosti na území okresu, s užšou špecializáciou na pivovarníctvo