NBS – Múzeum mincí a medailí Kremica

23.5.2026

19:00 - 22:00

Stručná charakteristika a program:

PRÍBEH ŽENY
Žena ako múza sprevádza umenie po stáročia – krehká aj silná, reálna aj idealizovaná, stáva sa obrazom doby, túžob, hodnôt aj odrazom spoločnosti. Prečo sa práve ona stala nositeľkou hodnôt, ktoré pretrvávajú formou diel maliarov, sochárov až po papierové bankovky aj mince? Podujatie prepája výtvarnú tvorbu, historické súvislosti aj použitie zobrazenia diel pomocou najnovších AI technológií. Návštevník bude mať možnosť pozrieť sa na túto tému nielen očami umenia, ale aj cez príbeh a napätie.

Hlavným zámerom podujatia bude predstaviť diela kremnického výtvarníka Gejzu Angyala cez jeho obrazy, ktoré sa nachádzajú vo fonde výtvarného umenia Múzea mincí a medailí v Kremnici. Motív ženy sa na jeho obrazoch objavuje vo viacerých podobách. Sú to výnimočné diela a väčšina z nich nebola doteraz pre verejnosť vystavená.

Program:
 Prechádzka s lektorovaným slovom na tému „Bohatá história Kremnice“ – po menej známych pamiatkach mesta so zastávkou pri dome výtvarníkov Angyalovcov.

 Odborný kurátorský výklad k obrazu Baníci (z r. 1920), na ktorom nechýba ženská postava, nielen v jeho originálnej podobe, ale aj v ďalších variáciách s využitím AI.

 Predstavenie diel G. Angyala s jeho ženskými múzami, ktoré budú rozpohybované na veľkoformátovej špeciálnej obrazovke frame.

 Živý obraz: individuálne vytváranie živého obrazu s témou z obrazu Baníci s pozadím kremnickej krajiny s využitím historických odevov.

 Gejza Angyal v jeho ateliéri: cez najnovšie AI technológie vytvorený príbeh vzniku obrazu, proces cez náčrt až po namaľovanie obrazu.

 Ženské múzy v pohybe: výtvarné diela so ženskou tematikou rozpohybované na špeciálnej mat frame obrazovke s možnosťou interaktívneho vstupu.

 Vojdi do obrazu: vstúpte do stroja času a uvidíte, ako by ste vyzerali v ateliéri majstra Angyala.

 Príbeh žien na bankovkách: výnimočné papierové platidlá s motívom žien.

 Kremnická madona: zobrazenie ženy od stredoveku na minciach a medailách.

 Zbraň ako šperk: Muži často dostávali dýku alebo meč ako dar od manželky, snúbenice, milenky. Do čepele bývali vkuté rôzne iniciály, rodové znaky, symboly lásky. Zbraň sa tak stala nositeľom vzťahu, muž ju nosil pri sebe, aj keď bol ďaleko od ženy. Názorné ukážky damaškových čepelí s ozdobnými vzormi z dielne umeleckého kováča špecializujúceho sa na chladné damaškové zbrane.

 Ohňová šou: ukončenie večerného podujatia na nádvorí múzea.

SOV

Slovenské olympijské a športové múzeum
Bellov dom, Štefánikovo nám. 14

Mincovňa š. p. Kremnica - expozícia

Štefánikovo nám. 25/24

Expozícia Líce a rub peňazí

Štefánikovo nám. 10/19

Galéria

Štefánikovo nám. 33/40

Meštiansky dom

Pôvab kameninových záhrad
Štefánikovo nám. 32/38

Múzeum gýča

Štefánikovo nám. 14, Kremnica

Mestský hrad

Zámocké nám. 568/1

Voľný vstup

KONTAKTNÁ OSOBA VO VECIACH NOCI MAG 2026

Silver Jurtinus

+421 45 6780319
silver.jurtinus@nbs.sk


Štefánikovo nám. 11/21
967 01 Kremnica

+421 45 6780 301

špecializované múzeum s celoštátnou pôsobnosťou zamerané na múzejnú dokumentáciu peňažníctva a mincovníctva v SR