Slovenské národné múzeum v Martine

19.5.2018

18.00 – 23.00 hod.

Stručná charakteristika a program

SNM v Martine - Etnografické múzeum

Ak ste ešte nevideli výstavu Krása pre ženu stvorená v Etnografickom múzeu, počas Noci múzeí a galérií bude najlepšia možnosť to napraviť. Dve stovky čepcov a v nich pretavenú šikovnosť žien a krásu slovenských ornamentov rozšíri unikátna módna prehliadka tejto výnimočnej pokrývky hlavy. Výstava ožije aj interaktívnou prehliadkou ľudového odevu – krojparádou. Krása ľudového odevu určite mnohých inšpiruje aj k tomu, aby sa zapojili do ďalšej ponúkanej aktivity – školy ľudového tanca, ktorú pripravia členovia FS Lysec z Belej-Dulíc. V bylinkárskej poradni sa návštevníci budú môcť oboznámiť s magickými rastlinami, pomocou ktorých je možné dostať sa pod čepiec alebo do chomúta.
Svoje tajomstvá až do zotmenia poodhalí aj muzeálna záhrada, ktorá v apríli a máji ožila vďaka brigádam Hybaj hrabať, na ktorých sa spolu s dobrovoľníkmi podieľalo OZ Premena – Spolupráca v Turci. Po celú dobu Noci múzeí budú prebiehať tvorivé dielne, burza kníh či kvíz a svoje šťastie si každý môže vyskúšať pri mačke vo vreci.


SNM v Martine - Etnografické múzeum, Malá hora 2, Martin

SNM v Martine – Múzeum Andreja Kmeťa

V Múzeu Andreja Kmeťa sa počas podujatia okrem prírody budú môcť návštevníci zoznámiť aj s tajomným svetom archeológie. Práve cez Noc múzeí a galérií otvárame novú výstavu Najkrajšie praveké nálezy z Turca. Výstava predstaví archeologické nálezy z nášho regiónu z rôznych historických období – od doby kamennej až po sťahovanie národov. Najmenší návštevníci si na improvizovanom nálezisku budú môcť vyskúšať prácu archeológa.
Nemenej zaujímavá bude aj živá výstavka Potvory z našich potokov, ktorá predstaví obyvateľov – bezstavovcov žijúcich v našich tečúcich vodách. Návštevníci si budú môcť z misky vytiahnuť živého vodného bezstavovca a preskúmať ho pod mikroskopom, pričom sa dozvedia informácie o ekológii a biológii daného druhu. Pripravené budú aj tvorivé dielne a nielen pre knihomoľov aj knižná burza.

 

Etnografia, prírodné vedy a archeológia – na dvoch miestach v rámci jednej vstupenky


SNM v Martine – Múzeum Andreja Kmeťa, Ul. A. Kmeťa 20, Martin

Vstupné: 2 € dospelí; 1 € deti od šesť rokov, študenti, seniori

KONTAKTNÁ OSOBA VO VECIACH NOCI MAG 2018

Milena Kiripolská

+421 908 678 035
milena.kiripolska@snm.sk


Malá hora 2, P. O. BOX 155
036 80 Martin

+421 43 413 10 11

snmmartin@snm.sk
www.snm.sk