BIBIANA, medzinárodný dom umenia pre deti

15.5.2021

Program online bude spustený od 15.00 do 24.00 h.

Stručná charakteristika a program

27. ročník Bienále ilustrácií Bratislava 2019

27. ročník BIB 2019 sa prvý raz konal v reprezentatívnych priestoroch Bratislavského hradu od októbra 2019 do januára 2020. Zúčastnilo sa na ňom 416 ilustrátorov zo 47 krajín s vyše 3000 ilustráciami z 539 kníh. Navštívilo ho viac ako 43 000 návštevníkov. Veríme, že aj 28. ročník BIB 2021, ktorý sa začne v októbri 2021, bude rovnako úspešný.

slovenská https://youtu.be/uSP_qeGUns0

anglická verzia https://www.youtube.com/watch?v=hd9oeIhgHLo

 

 

B ako BIBIANA

Výstava k okrúhlym 30. narodeninám BIBIANY hravou formou predstavuje jednotlivé tvorivé oddelenia, ktoré celé roky približujú umenie deťom.

https://www.youtube.com/watch?v=Op7z5sftwOI

 

Posvieťme si na divadlo

Interaktívna výstava k 100. výročiu vzniku SND.

https://www.youtube.com/watch?v=vG_c6kuP5_A

 

Spomienky BIBIANY s prof. Jánom Uličianskym - doma s BIBIANOU

V ateliéri Doma s BIBIANOU tentoraz privítame vzácneho hosťa. Divadelný režisér, scenárista, rozhlasový tvorca, profesor na VŠMU, bábkar a spisovateľ, profesor Ján Uličiansky nám prezradí, čím ho upútala BIBIANA už pred viac ako dvadsiatimi rokmi?. Prečo a ako vznikli pozoruhodné výstavy a sprievodné programy z jeho pera pre našu galériu? Spomínať budeme na Bábky a všetkých Šašov, pajácov a klaunov. Oživíme si chuť Rozhlasovo rozprávkovej torty a pocestujeme na Lietajúcom kufri. A nezabudneme si pripomenúť prečo je dobré, ak je Človek hravý!

Pozývame!

 

PÍSMO AKO ČIPKA (minigaléria)

K detským knihám, v ktorých je text písaný inak než latinkou, pristupujeme my, bežní slovenskí čitatelia, ako k exotickým objektom voňajúcim diaľkami. Dej knihy „čítame“ cez ilustrácie a text vnímame ako ďalší dekoratívny prvok.

Arabské písmo je veľmi ozdobné až kaligrafické, niekomu môže pripomínať čipku. Je to aj preto, lebo  v tlačenej podobe si uchováva svoje rukopisné tvary. Jednotlivé písmená majú rozličné formy v závislosti od pozície v slove a nie je rozdiel medzi veľkými a malými písmenami. Je známe, že arabské texty sa píšu sprava doľava a aj strany v knihách sú radené opačným smerom než u nás. Toto písmo sa používa nielen v arabsky hovoriacom svete, ale s obmenami aj v ďalších krajinách v severnej Afrike a Ázii (napr. Irán, Afganistan, Malajzia).  V arabskom a hebrejskom písme sa zapisujú len spoluhlásky,  samohlásky sa označujú pomocou diakritických znamienok, čitateľ si ich teda musí domyslieť.

Úplne iné je to s japonským písmom, kde znak označuje celú slabiku, alebo čínskym, ktoré má znaky pre celé slová ale aj pre rôzne zvuky jazyka. Na rozdiel od európskych jazykov, ktoré si „vystačia“ s menej než 50 znakmi, čínskych znakov sú tisíce. Vo svete je toľko ďalších zaujímavých písiem – kórejské, tibetské, laoské, alebo k nám bližšie grécke písmo či azbuka, čo je vlastne moderná verzia cyriliky používaná v Rusku, Ukrajine, Bulharsku a ďalších krajinách východnej Európy. Písma sveta odrážajú jazykovú rozmanitosť, kultúrne vplyvy a sú výsledkom dlhého historického vývoja. Pre nás laikov predstavujú nekonečne pestrý a zaujímavý svet. Čo nám svojim tvarom pripomínajú? Japonské písmo možno rozsypané čajové lístky, čínske písmo rebriny a kladky, kórejské možno domčeky... A čo písma používané v Indii (tibetské, bengálske, devanagari), nepripadajú vám ako notový zápis hudby?

Poďme si ukázať zopár príkladov z knižnice BIBIANY.

PÍSMO AKO ČIPKA – SÚŤAŽ

Dnes máme pre teba hneď niekoľko hádaniek. Ak všetky správne zodpovieš, môžeš vyhrať peknú knižku a darček z BIBIANY. Poďme na to.

1.      Ako vieme, arabské písmo používajú nielen Arabi, ale aj ďalšie národy žijúce v severnej Afrike a Ázii. Napíš aspoň 1 krajinu, kde sa používa arabské písmo.

2.      Teraz si pozri ukážku z knihy. Písmo na obrázku je arabské, ale jazyk nie. Hádaj, o aký jazyk ide a v ktorej krajine sa používa? (Nápoveda: ilustrácia je z knihy Medade Siyah Va Medade Ghermez (Čierna ceruzka a červená ceruzka) od skvelého autora menom Ali Reza Goldouzian, ktoré za ňu získal Grand Prix na Bienále ilustrácií Bratislava 2005 - https://en.wikipedia.org/wiki/Biennial_of_Illustration_Bratislava)

3.      Poznáš okrem arabského aj nejaké iné písmo (okrem našej latinky)? Napíš ktoré a čo ti svojim tvarom pripomína? Na inšpiráciu Ti môžu pomôcť ukážky v našej predchádzajúcej minigalérii „Písmo ako čipka“.

 

Tešíme sa na tvoje odpovede (na všetky 3 otázky), napíš ich do komentára najneskôr do 30.mája 2021.

KONTAKTNÁ OSOBA VO VECIACH NOCI MAG 2021
Panská 41
Bratislava

+421 220 467 111

bibiana@bibiana.sk
www.bibiana.sk