Galéria mesta Bratislavy

Mirbachov palác – Pálffyho palác

13.5.2023

15:00 - 24:00

Stručná charakteristika a program:

Galéria mesta Bratislavy sa aj tento rok zapojí do podujatia Noc múzeí a galérií so svojim pestrým programom, ktorý bude prebiehať v Mirbachovom a Pálffyho paláci. Vieme, že návštevníci a návštevníčky podujatia chcú vidieť čo najviac, preto GMB pripravila  buď časovo neobmedzené programy alebo krátke opakujúce sa stretnutia s našimi lektormi a lektorkami. Brány palácov sa otvoria už o 15.00 a zostanú otvorené do polnoci.

V Mirbachovom paláci vás čaká list s aktivitami vo výstave Pozri, Prešporok!  a workshop v Ateliéri GMB s lektorkami. Príďte si zhotoviť vlastný grafický výtlačok technikou linorytu. Ste tiež pozvaní na našu nočnú burzu kníh na nádvorí a pripravený je aj sprievod výstavou Pozri, Prešporok! po anglicky. V spolupráci s Bratiska si budete môcť v pokladni Mirbachovho paláca zakúpiť nové grafiky zo série Nábrežie Bratislavy. Predajný pop-up dopĺňa inštalácia série grafík Bratiska v Ateliéri GMB. Merch GMB dopĺňa limitovaná séria grafík umelca Pala Čejku s názvom Inštitucionálna zeleň. Príďte si vybrať tú svoju.  Večerná atmosféra nádvoria Mirbachovho paláca je neopakovateľná. Podujatie vám spríjemní drink alebo lahodné víno v kaviarni Emil a svojím dvojhodinovým DJ setom vás roztancuje Italo Mario Italo!

Určite vám odporúčame zastaviť sa i na nádvorí Pálffyho paláca vychutnať si kávičku z pojazdnej kaviarne Piadžo. Od 19.00 až do 21.00 vo výstave Toto! Sú poklady slovenskej ilustrácie stretnete našich lektorov, ktorí vám v krátkych formátoch porozprávajú o vystavovaných dielach či o umelcoch.


Program Mirbachov palác

Výstavy:

Pozri, Prešporok! Od grafickej veduty k fotografickým pohľadom

Stále expozície:

Stredoeurópske barokové umenie

Grafické kabinety

Program:

15.00 - 18.00 GMB popoludnie pre rodiny: Zo širšej perspektívy

Pohľad zo širšej perspektívy je niekedy veľmi dôležitý. Aj vďaka tejto schopnosti umelcov, ktorí v minulosti zobrazovali mestskú krajinu, si vieme predstaviť, ako kedysi vyzerala Bratislava. Na sobotnom workshope vás čaká list s aktivitami vo výstave a workshop v Ateliéri s lektorkami. Príďte sa zasnívať o minulosti a zhotoviť si vlastný grafický výtlačok s dnešným kúskom mesta. A ak vás zaujímajú záhady optiky, budete si môcť vyskúšať techniku s tajomným názvom temná komora.

Workshop je inšpirovaný výstavou Pozri, Prešporok! Od grafickej veduty k fotografickým pohľadom. Tvorivá dielňa je určená pre deti od 4 rokov. Na workshope sa pracuje s vývojkou a ustaľovačom, odporúčame chrániť si odev aj plášťom, ktorý bude pre vás aj pre vaše deti k dispozícii. Lektor vás bude čakať v Ateliéri na prízemí MP. Workshop prebieha v čase od 15.00 do 18.00, môžete prísť kedykoľvek v tomto časovom rozpätí.

15.00 - 24.00 GMB x BRATISKA pop-up !

Pri príležitosti výstavy Pozri, Prešporok! GMB spolu s Bratiska pripravili limitovaný počet výtlačkov novej grafiky zo série Nábrežie Bratislavy. Grafika ponúka sériu vyobrazení pohľadov na Bratislavu, ktoré si môžete v prípade záujmu kúpiť v pokladni Mirbachovho paláca.

Predajný pop-up dopĺňa inštalácia grafík zo série Nábrežie z dielne Bratiska, ktoré si môžete pozrieť v Ateliéri GMB.

15.00 - 24.00 Inštitucionálna zeleň GMB vo vašej obývačke

GMB spolu s výtvarníkom Palom Čejkom a grafickou dielňou BANSKÁ ST A NICA pripravili limitovanú predajnú sériu grafík s 10 motívmi črepníkových rastlín, ktoré obývajú GMB a jej prevádzkové zázemie. Príďte si vybrať tú svoju, v každej sérii sa grafiky mierne líšia, pozrieť a kúpiť si ich môžete v našej pokladni.

Výťažok z predaja sa použije na zariadenie grafického Ateliéru pre návštevníkov a návštevníčky GMB. Inštitucionálna zeleň je súčasťou projektu Krehký archív.

15.00 - 23.00 Burza kníh

Na nádvorí Mirbachovho paláca si budete môcť vybrať z rôznych publikácií, kníh a grafík, nájdu sa aj staršie kúsky, magazíny či knihy z dielne GMB. V prípade nepriaznivého počasia sa presunieme do Ateliéru na prízemí.

21.30 - 23.30 Hudba na nádvorí a drink u Emila

Večerná atmosféra nádvoria Mirbachovho paláca je neopakovateľná. Návštevníci majú k dispozícii možnosť bohatého občerstvenia v galerijnej kaviarni Emil a svojím dvojhodinový DJ setom vás roztancuje Italo Mario Italo!


Program Pálffyho palác

Výstavy:

Toto! sú poklady slovenskej ilustrácie

Stále expozície:

Gotické umenie

BIATEC. Keltská mincovňa

Matej Krén: Pasáž

Program:

15.00  - 24. 00 Zoznámte sa s Rudolfom Sikorom

Rudolf Sikora je späť v GMB! Ikonické dielo Výkričník (1974/2022) nenájdete klasicky nainštalované v priestore. Vďaka technológii rozšírenej reality ho objavíte vo svojich smartfónoch. Projekt sme pripravili v spolupráci s Artfond.

15.00 - 24.00 EuroSuvenír z GMB

GMB minulý rok otvorila novú multimediálnu expozíciu BIATEC. Keltská mincovňa. Pri tejto príležitosti, GMB pripravila prvú bankovku v limitovanej sérii s motívom pokladu keltských mincí. Príďte si vybrať Eurobankovku v pokladni Pálffyho paláca.

Expozícia bola pripravená v spolupráci s Mestským ústavom ochrany pamiatok v Bratislave, s cieľom prezentovať verejnosti miestne kultúrne dedičstvo keltskej civilizácie prostredníctvom vizuálnych príbehov.

19.00 - 21.00 Na skok do výstavy Toto! sú poklady slovenskej ilustrácie

Ponúkame krátke individuálne mini lektorské sprievody, pretože vieme, že počas Noci múzeí chcete stihnúť čo najviac návštev.

Vstupné: 5 €

KONTAKTNÁ OSOBA VO VECIACH NOCI MAG 2023

Mgr. Zuzana Novotná

PR manažérka
+421 949 012 637
pr@gmb.sk

Mgr. Petra Maláková

manažérka sprievodných programov
+421 903 634 519
malakova@gmb.sk

 


Františkánske námestie 11
Bratislava

+421 949 012 637