SNM-Archeologické múzeum

18.5.2024

10:00 - 23:00

Stručná charakteristika a program

Výstavy:

Život na hradoch a hrádkoch

Longinus - Po stopách legionárov 

Benediktínsky kláštor sv. Kozmu a Damiána

Expozície:

Kabinetná zbierka Evanjelického lýcea v Bratislave

Laterarius – Dejiny tehliarstva na Slovensku

Lapidárium

Stĺp Marca Aurelia a Slovensko

Program 

10:00 - 11:30 - Burza archeologickej literatúry (prízemie SNM - AM)

10:00 - 15:00 - Predaj archeologických suvenírov - kópie známych archeologických nálezov zo Slovenska v podobe šperkov a pamätných predmetov, výrobca František Engel (nádvorie SNM - AM)

10:00 - 15:00 - Hra na archeológov v archeologickom pieskovisku (nádvorie SNM - AM)

10:00 - 15:00 - Hra na rímskych legionárov a stredovekých rytierov (nádvorie SNM - AM)

10:15 - Sprevádzanie výstavou Život na hradoch a hrádkoch pre rodiny s deťmi – o hradoch pre deti (prízemie SNM - AM)

10:30 - 15:00 - Tvorivé dielne a aktivity pre rodiny s deťmi – téma: Hravo o hradoch, dohotovovanie napodobeniny hradu (nádvorie SNM - AM)

15:00 – Sprevádzanie výstavou Longinus – Po stopách legionárov a bohaté germánske hroby (prízemie SNM – AM)

16:00 – 18:00 – Momentky z našich výstav – štyri prednášky približujúce rôzne témy našich výstav:

  • 16:00 - Prednáška Lucia Pilková – „Šľachtický odev a jeho symbolika v rannom novoveku“, prednáška dopĺňa informácie k výstave Život na hradoch a hrádkoch, návštevníci sa dozvedia o bohatosti, luxuse, ale aj symbolike šľachtického odevu (pivnica SNM - AM)
  • 16:30 - Prednáška Katarína Hladíková a Barbara Ritterová – „V plameňoch - pohrebný rítus a kremácia v dobe rímskej na JZ Slovensku“, prednáška dopĺňa informácie k výstave Longinus – Po stopách legionárov, záujemcovia budú môcť priamo nahliadnuť do obsahov žiarových hrobov a zistiť, čo nachádzajú archeológovia a  ako sa  z týchto úlomkov získavajú informácie, ale tiež ako si s týmto obsahom poradia konzervátori múzea (pivnica SNM - AM)
  • 17:00 - Prednáška Igor Bazovský – „Rímske vojenské diplomy, alebo ako sa z barbara stal Riman“, prednáška dopĺňa informácie k výstave Longinus – Po stopách legionárov, návštevníci sa dozvedia, čo všetko vieme zistiť zo zlomkov vojenských diplomov a čím sú významné (pivnica SNM - AM)
  • 17:30 - Prednáška Martin Hanuš – „Život stredovekých mníchov v Ludaniciach“, prednáška je spojená s otvorením novej výstavy Benediktínsky kláštor sv. Kozmu a Damiána (pivnica SNM - AM)

17:30 - Otvorenie novej výstavy Benediktínsky kláštor sv. Kozmu a Damiána – začína sa prednáškou v pivnici SNM - AM a pokračuje

18:00 - sprevádzaním priamo na výstave (prízemie SNM – AM)

19:00 - Komentovaná prehliadka výstavy Kabinetná zbierka evanjelického lýcea v Bratislave – o najväčšej zbierke egyptských pamiatok na Slovensku (prízemie SNM)

21:00 - Komentovaná prehliadka výstavy Život na hradoch a hrádkoch – cez nedávno otvorenú výstavu priblížime každodenný život na hradoch a aké o tom máme archeologické doklady (prízemie SNM)

10:00 - 23:00 - Vo výstavných priestoroch budú celý deň archeológovia odpovedať na otázky návštevníkov a poskytovať výklad k výstavám.

10:00 – 23:00 Pátračka v múzeu s Félixom – pátračka vo výstavných priestoroch SNM – AM po predmetoch z hry Heritage Quest AR. Príbehová hra pre mobilné telefóny o mladom chlapcovi Félixovi, ktorý žije na okraji Rímskej ríše v okolí rímskej Gerulaty v 2. storočí n.l. a zažíva dobrodružnú cestu za liekom pre chorého otca. V hre je množstvo 3D modelov historických artefaktov, z ktorých mnohé sú vystavené v priestore múzea. Hru spolu s aktivitou chystá občianske združenie Imact Games.

Zmena programu vyhradená.

Vstupné:

KONTAKTNÁ OSOBA VO VECIACH NOCI MAG 2024

Mgr. Anna Bajanová

+421 2 204 91 274
anna.bajanova@snm.sk


Žižkova 12
Bratislava

+421 2 204 91 273