SNM-Múzeum kultúry karpatských Nemcov

18.5.2019

10.00 - 23.00 hod.

Stručná charakteristika a program:

Výstava:
Premeny Zuckermandla

Program:
Premietanie dokumentárnych filmov o dejinách a kultúre karpatských Nemcov.

16.00 – 20.00 Cesty medi. Po stopách medi z vraku lode Bom Jesus. Film dokumentuje význam baníctva na území Slovenska, pôsobenie a úlohu Fuggerovskej rodiny v rozvoji baníctva a obchodu.

Film prináša neopakovateľné nahliadnutie do histórie baníctva a metalurgie medi, od neskorého stredoveku, až po raný novovek. Rozpráva príbeh medi, ktorý dokumentuje význam baníctva na území Slovenska, pôsobenie a úlohu Fuggerovskej rodiny v rozvoji baníctva a obchodu, podiel a miesto slovenských banských revírov v globalizácii sveta. Film natočili slovenskí filmári v spolupráci s významnými domácimi a zahraničnými historikmi.

Príbeh začína na pobreží Namíbie, kde v apríli 2008 objavili pri ťažbe diamantov unikátny nalez päťsto rokov starého vraku portugalskej lode. Popri zlatých minciach a iných cennostiach tu našli aj obrovské množstvo medi. Objasňovanie jej pôvodu vytvorilo jedinečný príbeh, na pozadí ktorého sa odohrával historický zápas o naplnenie túžby a hladu ľudí po korení, za ktoré neváhali platiť zlatom a podnikať riskantné cesty.

Vo filme sa dozviete ako sa ťažila meď, čo sa z nej vyrábalo, prečo sa stala vyhľadávaným tovarom, kde vznikli prvé banky na svete, čo vplývalo na vznik renesancie, kedy a kde vznikla najstaršia nepretržite fungujúca mincovňa v Európe, odkiaľ prišiel najbohatší človek na svete a čo znamenal prvý syndikát medi v histórii, ale aj to, ako fungoval obchod a ako sa šírili obchodné informácie, prečo sa stal Lisabon najdôležitejším prístavom v Európe, kto vymyslel prístroj astroláb a na čo sa používal, aké správy priniesol Vasco de Gama z prvej objavnej cesty do Indie, čo je chemický otlačok medi a odkiaľ skutočne pochádzalo 22 ton medi nájdenej vo vraku portugalskej lode z pobrežia Namíbie.

Vstupné: So zakúpenou vstupenkou v hodnote 3 € v prvom navštívenom múzeu / galérii môžete pokračovať do takmer 40 ďalších až do 24.00 h v Bratislave a Bratislavskom kraji.

KONTAKTNÁ OSOBA VO VECIACH NOCI MAG 2018

Rastislav Filo

 
+421 254 415 570
filo@snm.sk


Žižkova 14 (vstup zo Žižkovej 16)
810 06 Bratislava

+421 254 415 570

mkkn@snm.ak
www.snm.sk